piątek, 27 marca 2015

Budowniczy na rusztowaniu, czyli Zgrana Para buduje Basilicę

Budowanie bazyliki to było niegdyś niesamowite wyzwanie, które łączyło pokolenia. Bycie budowniczym było jak powołanie a, nazwiska wybitnych architektów znane są po dziś dzień. Basilica to gra polskiego autora Łukasza Pogody przeznaczona dla dwóch osób. Z tej też przyczyny trafiła do nas na stół. O tym czy znalazła w nas swoich fanów przeczytacie poniżej.Zasady i rozgrywka.

Gracz w swojej turze ma do wykonania trzy ruchy i może wybierać z pośród kilku opcji: Może położyć kafelek bazyliki, może postawić na nim budowniczego lub wykonuje jedną z dostępnych zleceń. I to by było na tyle... Ta gra jest dosyć prosta, lecz dostępność różnorakich akcji i możliwości wykonywania zleceń powoduje, że trzeba trzy razy przemyśleć swoje posunięcie. Na planszetce, która jest też torem punktacji ustawiane są dwa rzędy po trzy kafelki bazyliki i trzy kafelki zleceń. Gracz, dociągając któryś z kafelków, zastępuje go następnym. Kafelki układa się przy planszetce naszej bazyliki. Im większe pole ograniczone kolorystycznie zbudowaliśmy, tym lepiej. A jeszcze lepiej, jeśli na tym polu ustawiony jest nasz budowniczy. Budowniczych można przesuwać, awansować, ściągać z kafli za pomocą zleceń. Co ciekawe można również zapłacić przeciwnikowi, aby to on wykonał ten ruch.


Bardzo ciekawym mechanizmem jest tor punktacji. Za każdym razem, kiedy zagramy kafelek z ikoną korony, pionek króla przesuwa się po torze punktacji. Gdy dojdzie do pola 10, 20 lub 30 następuje podliczenie punktów. 

Tor punktacji i rzędy kafli bazyliki i zleceń

Liczy się je w następujący sposób:
 • Trzeba policzyć ilość kafelków w tym samym kolorze tworzących jeden obszar (kafelki dwukolorowe również liczą się jako pole, jednak któryś z kolorów musi być taki sam, jak obszar, którego wartość właśnie obliczamy).
 • Ten gracz, który ma na tym obszarze najwięcej budowniczych otrzymuje punkty: 1 kafel = 1punkt.
 • Jeśli w trakcie gry awansowaliśmy, któregoś z naszych budowniczych to możemy otrzymać dodatkowe profity, jak na przykład : podwojenie liczby punktów, liczenie jednego budowniczego za dwóch, rozstrzyganie remisów na swoją korzyść.
Tworzenie bazyliki za pomocą kolorowych kafli


Ilość otrzymanych punktów gracze zaznaczają na torze punktacji. Usuwa się dwa szeregi kafelków katedry i zabawa znów się zaczyna.
Dodatkowymi elementami są rusztowania, które blokują dalsze układanie kafli oraz witraże, które umożliwiają zdobycie większej ilości punktów.
Jak sami już pewnie się zorientowaliście Basilica to naprawdę sporo możliwości i kombinowania. Wygrana zależy od naszego sprytu i... od dochodzących kafli.

Wykonanie:

Kafle i planszetka wykonane są bardzo solidnie. Proste, ale kolorowe i trwałe elementy bardzo ładnie wyglądają rozłożone na stole. Jedyną rzeczą do której mamy zastrzeżenie jest rozmiar tych elementów. Łatwiej by się grało, gdyby kafle były większe, nawet kosztem zajmowanego miejsca. Dociąganie tych kafli sprawiało nieco trudności, a tasowanie ich było udręką. Aż prosi się o zrobienie ładniejszych figurek budowniczych, ale te dostępne w grze nie przeszkadzają rozgrywce.

Komponenty gracza


Opinia Blondi:

Z Gra Basilica mam pewien problem. Bo o ile pierwsza rozgrywka była dla mnie olśniewająca, to kolejne już tak nie cieszyły. Przede wszystkim losowość. Jest bardzo frustrująca. Generalnie nie mam nic przeciwko losowości w grach o ile da się ją jakoś obejść, pokombinować, a tu jak Ci odpowiedni kafelek nie dojdzie to klapa. Owszem trzeba się nieźle pogłowić, aby wygrać, ale jeśli los jest na Ciebie w danym dniu obrażony, to nie liczyłabym na zwycięstwo. Nie podoba mi się także akcja stawiania budowniczego, który podwaja punkty na danym obszarze. Gracz, który przy podliczaniu punktów ma w tym obszarze przewagę praktycznie od razu wie, że ma wygrany etap w kieszeni. Ta nierównowaga spowodowała, że kilka razy w ciągu gry miałam ochotę przerwać, wiedząc że już nic nie zdziałam, by podgonić punkty. Dlatego po kilku rozgrywkach po prostu graliśmy bez tej opcji.
Gra nie ma klimatu budowania bazyliki. Równie dobrze mogłaby być o zbieraniu ziemniaków... Szkoda, ponieważ średniowieczny klimat można by fajnie rozwinąć.
Aby nie wyrażać tylko złych opinii chcę powiedzieć, że gra ma świetną mechanikę. Jeśli komuś nie przeszkadza losowość i negatywna interakcja to odnajdzie w tej grze sporo przyjemności. Dużo kombinowania i myślenia powoduje, że grę można zaliczyć do tych dla średnio zaawansowanych graczy. Mnie ona po prostu nie przypadła do gusty.
Najbardziej podoba mi się: mechanika

Rozłożona gra


Opinia Krisa:

Grę tę kupiliśmy żoną z myślą, że będzie to świetna rozgrywka dla dwóch osób. Recenzje, które o niej słyszałem też nastawiały mnie do niej pozytywnie, ale czy spełniła ona moje oczekiwania? Stwierdzić muszę, że jednak nie.
Basilica jest bardzo ładnie wykonaną grą, w której przez dobieranie kafli, taktyczne układanie ich oraz stawianie na nich budowniczych, staramy się osiągnąć zwycięstwo. I to by było na tyle. Nic więcej się nie dzieje. Rozgrywka choć bardzo przyjemna nie jest zbyt klimatyczna i nie daje tak naprawdę uczucia budowania czegokolwiek. Osobiście po kilku rozegranych partiach nie miałem ochoty grać w nią więcej. Jeżeli zaś chodzi o samą mechanikę to ratuje ona rozgrywkę i spodoba się na pewno osobom, które chcą przyjemnie spędzić czas i troszkę pogłówkować. Jedyne o co się nie obawiam to regrywalność, bo każda rozgrywka jest inna, dzięki mnogości akcji i losowo dopieranych kafli.
Najbardziej podoba mi się: mechanika

Ocena końcowa:

Biorąc pod uwagę:
 • mechanikę;
 • losowość;
 • klimat;
 • regrywalność;
 • cenę.Dajemy tej grze ocenę: 3 / 6

Dzisiaj znów jesteśmy zgodną, zgraną parą :)

3 komentarze:

 1. Hej! Bardzo mi się spodobało! Pożyeczne informacje! I wreszcie mam inspirację na prezenty dla dzieci w rodzince, Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ps. To nie jest spam:koniecznie zajrzyjcie na stronę:www.audio-blog.pl Proszę o pilny kontakt ( o Waszym blogu powiedział mi Maciej G...) :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ps. To nie jest spam:koniecznie zajrzyjcie na stronę:www.audio-blog.pl Proszę o pilny kontakt ( o Waszym blogu powiedział mi Maciej G...) :)))

  OdpowiedzUsuń